Jak pielęgnować skórę noworodka?

noworodek

Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna i podatna na podrażnienia. By o nią zadbać, trzeba stosować się kilku zasad, które zalecają pediatrzy oraz położne. 

Czym pielęgnować skórę noworodka?

Do delikatnej skóry noworodka przeznaczone są równie delikatne płyny do kąpieli oraz maści, które zawierają dużo witaminy E i A. Są one bardzo naturalne, nie mają środków zapachowych oraz parabenów i barwników. Stosuje się je najczęściej w okolice pachwin oraz na pośladkach, by nie doprowadzić do odpieluszkowego zapalenia skóry. O tym jak pielęgnować skórę noworodka, decyduje przede wszystkim pediatra. Dzieje się tak, ponieważ wiele noworodków ma bardzo suchą skórę oraz wiele podrażnień. Niektóre maluchy cierpią np. na AZS – atopowe zapalenie skóry. Muszą być one szczególnie pielęgnowane – najlepszym rozwiązaniem jest kąpanie noworodka w delikatnych emolientach, które nie mają zapachu, ale posiadają za to specjalne cząsteczki natłuszczające skórę. Taka pielęgnacja skóry noworodka sprawia, że jest ona chroniona przed przesuszeniem oraz zaczerwienieniem. 

Jak dbać o skórę noworodka na co dzień?

Po porodzie nie powinniśmy myć od razu maluszka. Coraz więcej pediatrów jest zdania, że mycie dziecka zaraz po porodzie może zbyt szybko zmyć z niego ważną dla skóry florę bakteryjną, która chroni dziecko przed drobnoustrojami. Noworodek jest więc wycierany, a kąpie się go dopiero po powrocie z porodówki, czyli na 2 lub 3 dobę. Do tego czasu możemy przecierać buzię za pomocą wacika nasączonego w przegotowanej wodzie. Okolice intymne z kolei można przemywać samą wodą lub specjalnymi, naturalnymi chusteczkami nawilżanymi. 

Noworodek nie poci się tak mocno jak dorosły oraz nie ma jak pobrudzić skóry. Na co dzień warto więc przemywać mu głównie okolice intymne, twarz, pachy i stopy. Pełną kąpiel w emoliencie wykonujemy do 2-3 dni. Każda mama wie, jak pielęgnować skórę noworodka, kiedy jest on zdrowy, ponieważ te informacje są udzielane najczęściej przez położne lub na szkole rodzenia. Kiedy dziecko ma bardzo suchą i łuszczącą się skórę, warto zapytać o radę eksperta. Pediatra pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki i zaleci maści, zmniejszające łuszczenie się skóry.

Niezależnie od tego, czy noworodek cierpi na AZS, czy ma zdrową skórę, jego kąpiel powinna odbywać się z należytą ostrożnością. Temperatura wody nie może przekroczyć 37 stopni Celsjusza. Z kolei po kąpieli noworodka należy wyjąć na delikatny ręcznik i osuszyć jego skórę, bez mocnego pocierania. Na koniec można nałożyć lekko natłuszczająca oliwkę i wykonać delikatny masaż, który uspokoi dziecko i przygotuje je do snu. Oliwka zabezpiecza skórę noworodka przed nadmiernym wysychaniem i łuszczeniem.

Pielęgnacja skóry noworodka – co robić oprócz kąpieli?

Oprócz kąpieli warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, takie jak ubranka dla dziecka, pościel oraz ochrona przeciwsłoneczna. Kupując ubranka dla maluszka, koniecznie sprawdźmy, czy są one odpowiednio przewiewne oraz naturalne. Warto wybierać ubranka dla noworodków, które wykonane są z bawełny, lnu lub polaru. Powinny być przede wszystkim dostosowane do skóry dziecka – nie mogą mieć wielu odstających elementów oraz sztucznych dodatków. Trzeba też zadbać, by były to materiały, które można prać w wyższych temperaturach. Pościel dla noworodka to przede wszystkim miękkie i delikatne prześcieradło. Noworodek nie musi być przykrywany kołderką, zwłaszcza latem. Może ona być nawet niebezpieczna i przyczynić się do nagłej śmierci łóżeczkowej. 

Dbając o skórę noworodka, trzeba wybierać takie środki piorące, które nie posiadają dodatków zapachowych. To płyny do prania i proszki stworzone na bazie m.in. szarego mydła, które jest bezzapachowe oraz nie podrażnia skóry. Mogą być stosowane do prania ubranek, ręczników i pościeli dla małych dzieci. 

Szukając odpowiednich kosmetyków dla noworodków, warto odwiedzić sklep ziaja w bobaskowo.sklep.pl Znajdziesz tam wysokiej jakości kosmetyki dla noworodków i niemowlaków, które nie posiadają substancji zapachowych ani konserwujących.