Fotowoltaika do grzania wody – czy warto?

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jako źródło energii najczęściej kojarzy się ze złożonym systemem energetycznym, który jest ciężki, a jednocześnie zajmuje sporą powierzchnię na dachu, jak i wokół domu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że może być używana także do podwyższania temperatury wody dla wybranego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Warto zatem wiedzieć co ma ze sobą wspólnego fotowoltaika i grzanie wody oraz dlaczego to połączenie stanowi opłacalne rozwiązanie.

W jaki sposób przy użyciu paneli fotowoltaicznych można grzać wodę?

W odróżnieniu od tradycyjnego modelu instalacji fotowoltaicznej, który jest używany do wytwarzania energii elektrycznej, istnieje znacznie lżejszy model do ogrzewania wody w domu. Tego typu zestaw wykorzystuje średnio od 4 do 8 paneli fotowoltaicznych.

Drugim elementem, który tworzy tę instalację, stanowi przetwornica. Jej zadaniem jest zamiana energii płynącej ze światła słonecznego (fotonów) w energię cieplną. Następnie jest ona transportowana za pomocą okablowania bezpośrednio do źródła ujęcia wody.

Dodatkowo warto również zdawać sobie sprawę, że tego typu fotowoltaika do grzania ciepłej wody działa w systemie off-grid. System pozwala na całkowite uniezależnienie się od dostarczania energii z sieci energetycznej. Dodatkowo umożliwia wytwarzanie energii o mocy średnio 3 kW, co jest wystarczające, aby nagrzać wodę do temperatury ok. 20-24°C.

Zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody – dlaczego warto?

Bazując na wyżej przedstawionych informacjach, można śmiało dojść do wniosku, że zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody niesie ze sobą sporo korzyści. Zaliczają się do nich:

  • uniezależnienie się od sieci energetycznej – tego typu system pozwala przede wszystkim na wytwarzanie energii cieplnej do ogrzewania wody na własną rękę. Dzięki temu nie ma konieczności podłączenia się do ogólnej sieci przesyłowej i pozyskiwania energii z powszechnie znanych źródeł. Jest to również świetne rozwiązanie w przypadku zakłóceń w dostawach prądu, gdyż nie trzeba się martwić o to, w jaki sposób ogrzać wodę;
  • oszczędność – przede wszystkim mowa tutaj o oszczędzaniu na kosztach pozyskiwania energii cieplnej ze źródeł konwencjonalnych. Średnia kwota za zakup oraz montaż takiej instalacji mieści się w granicach 6-8 tysięcy złotych i może średnio pracować bez zakłóceń przez 8-11 lat. Fotowoltaika do ogrzewania wody nie wymaga również montażu dodatkowych paneli, wymiany na nowe czy konserwacji. W porównaniu z rachunkami za energię, które byłyby opłacane przez okres 8-11 lat, zakup paneli fotowoltaicznych zwraca się w ok. 3-4 lata;
  • wspieranie działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska – zaletą tego systemu jest również fakt, że podczas produkcji energii cieplnej nie emituje żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych. W odróżnieniu od takich źródeł jak drewno, węgiel kamienny czy gaz ziemny, których spalanie produkuje sporą ilość zanieczyszczeń, fotowoltaika służy ochronie środowiska;
  • możliwość magazynowania energii – podobnie jak w przypadku magazynowania energii elektrycznej tak wytworzoną energię cieplną również można używać w wybranych porach roku. Dzięki temu zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody może pracować przez cały rok. To tylko utwierdza w przekonaniu, że można się całkowicie uniezależnić od dostaw energii cieplnej ze źródeł konwencjonalnych.

Fotowoltaika do grzania wody – opinie

Na podstawie powyższych informacji oraz wielu pozytywnych opinii wśród użytkowników tego systemu można stwierdzić, że jest to jak odpowiednie rozwiązanie dla każdego. System fotowoltaiczny do ogrzewania wody można zaadaptować pod każdy rodzaj nieruchomości – od domu prywatnego, przez blok mieszkalny, aż po różnej wielkości przedsiębiorstwa.

W przypadku zestawu fotowoltaicznego do ogrzewania wody opinie obejmują również jego bezobsługowość – nie wymaga on żadnego działania ani stałej kontroli pracy jak w przypadku np. pieca grzewczego. Ponadto wytworzoną energię cieplną można wykorzystać nie tylko do ogrzewania wody, ale i również podłóg w domu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.sunsystem.com.pl/pl/119-zestawy-fotowoltaiczne-do-grzania-wody