Jakie są zalety posiadania oczyszczacza powietrza w domu?

mieszkanie

Czy wiesz, że powietrze w wielu domach jest bardziej zanieczyszczone niż na ulicy? W Twoim domu może znajdować się 586 różnych substancji, z których wiele wykazuje szkodliwy wpływ dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że większość pomieszczeń nie ma odpowiedniej wentylacji lub nie ma jej prawie wcale. Słabo wentylowane wnętrza gromadzą więcej zanieczyszczeń, a najczęstszym z nich jest kurz.

90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach i w zamkniętych przestrzeniach. Specjaliści w takim przypadku rekomendują zakup oczyszczacza powietrza. Tego typu urządzenie ma bowiem redukować ilość zanieczyszczeń w różnych miejscach o niedostatecznej wentylacji. Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza w domu?

Oczyszczacze powietrza usuwają zanieczyszczenia, które wywołują astmę i alergie

Kiedy jesteś w domu, mimowolnie otaczasz się czynnikami wyzwalającymi astmę oraz alergie. Należą do nich suche komórki skóry, brud, kurz, pył, tlenek węgla, pyłki, dym papierosowy, aerozole, środki czystości, opary z gotowania, farby, zarodniki pleśni lub owadów i wiele więcej. Jeśli substancje te nie są usuwane z powietrza, te cząsteczki mogą być wdychane przez człowieka. To z kolei powoduje w niektórych przypadkach zaburzenia oddechu, astmę i wywołuje objawy alergii.

Oczyszczacze, które wychwytują mikroskopijne cząsteczki, są idealne, aby zniwelować tego typu zdrowotne problemy. To właśnie jedna z najważniejszych korzyści stosowania urządzenia do oczyszczania powietrza w domu.

Oczyszczacze powietrza zatrzymują dym papierosowy

Bierne wdychanie dymu papierosowego może prowadzić do rozwoju przewlekłych chorób płuc i problemów z sercem. Z kolei te często powodują skutki uboczne, takie jak infekcje uszu, astma, zapalenie płuc oraz oskrzeli. W przypadku dzieci narażonych na bierne palenie szkody są jeszcze gorsze, ponieważ ich płuca wciąż się rozwijają, a tempo oddychania jest wyższe niż u dorosłych.

Jeśli chodzi o dobry oczyszczacz powietrza, zalety jego stosowania są wprost nieocenione. Tego typu sprzęt może zatrzymywać dym papierosowy poprzez filtr HEPA i węgiel aktywny. Pierwsze z wymienionych wyłapują drobiny o wielkości 0,3 mikrona, a dym składa się z cząsteczek mierzących od 4 do 0,01 mikrona. W rezultacie oczyszczacz powietrza zatrzymuje większość dymu.

W przypadku filtra z węglem aktywnym dym jest zatrzymywany i wchłaniany w porowatą powierzchnię pierwiastka.

Oczyszczacze powietrza usuwają zanieczyszczenia i opary pochodzące z miejskich zanieczyszczeń

Choroby alergiczne są powszechniejsze na obszarach miejskich, a zwłaszcza w pobliżu obszarów o dużym natężeniu ruchu ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza, na które narażeni są ludzie. Niebezpieczne związki obserwowane najczęściej to dwutlenek siarki, ozon, dwutlenek azotu i cząstki stałe z silników Diesla.

Dobry oczyszczacz powietrza, zalety – podsumowanie

Korzyści z zastosowania oczyszczacza powietrza jest wiele, ale te związane z poprawą naszego zdrowia i jakości życia zawsze będą najważniejsze. Dzięki temu nie tylko poprawia się samopoczucie, ale również ryzyko wystąpienia różnych uciążliwych dolegliwości czy nawet chorób.