Liliowce – sadzenie, uprawa i pielęgnacja

liliowce

Liliowce są bardzo popularnymi i bardzo lubianymi roślinami, które goszczą w wielu ogrodach. Rośliny te są tak naprawdę wieloletnimi bylinami, których zielona część jest zimozielona. Co roku powiększają swoją wielkość, rozrastając się dzięki podziemnym kłączom. Swoją nazwę zawdzięczają pięknym kwiatom, których kolor zależy od wybranej odmiany. Mogą być bardziej pomarańczowe lub nawet ciemnofioletowe. Mają kielichowaty kształt, są duże i do złudzenia przypominają kwiaty lilii — stąd też ich nazwa. Co ważne, liliowce są bylinami dość długowiecznymi — czasami zdarza się, że mogą przeżyć nawet 30 lat, a dodatkowo pojawiające się odrosty boczne sprawiają, że roślina niejako sama się odnawia. Gdzie sadzić liliowce i czy mają jakieś specjalne wymagania? 

Liliowce ogrodowe — kiedy sadzić i co trzeba wiedzieć?

Liliowcom koniecznie trzeba zarezerwować stałe miejsce w ogrodzie, ponieważ będą się co roku odradzać i rozrastać. Jeśli zależy Ci na ich bujnym kwitnieniu, stanowisko powinno być słoneczne lub tylko trochę półcieniste. Liliowce mogą też poradzić sobie w lekkim cieniu, chociaż ilość kwiatów w takim przypadku może być trochę mniejsza. Warto mieć to na uwadze wiedząc, że pojedynczy kwiat liliowca żyje zaledwie około doby.

Byliny te nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych, przystosują się nawet do piaszczystych lub gliniastych warunków, chociaż najlepiej udaje się uprawa w ziemi próchniczej zmieszanej z kompostem. Rośliny dobrze jest nawozić w sezonie wegetacyjnym, a więc od marca do października. Pod względem przystosowania, kwiaty liliowce poradzą sobie zarówno w miejscach suchych, jak i przy oczkach wodnych. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, doskonale sprawdzają się na obwódki, przy czym warto pamiętać o tym, że są to rośliny mogące osiągnąć znaczne rozmiary. 

Liliowce — sadzonki najlepiej wprowadzać do ogrodu wiosną 

Rośliny te, jak to byliny, charakteryzuje odporność na mróz. Szczególną uwagą należy jednak otoczyć najmłodsze liliowce. Kiedy sadzić, aby zdążyły się przyjąć i zadomowić w naszym ogrodzie? Najlepiej robić to wczesną wiosną po to, aby miały jak najwięcej czasu przez cały sezon do tego, aby się przyjąć i rozbudować system korzeniowy. Przy sadzeniu liliowców, pamiętaj o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi roślinami — najlepiej, aby było to minimalnie pół metra. Po zakupie sadzonek w sklepie warto odpowiednio namoczyć je w wodzie przez około godzinę, zanim przystąpi się do ich sadzenia.

Nowe rośliny można także pozyskiwać ze starszych okazów, które już znajdują się w Twoim ogrodzie. Wystarczy starszego liliowca wykopać i podzielić kępę na kilka części. Każdą z nich trzeba posadzić osobno. Warto robić to wczesną wiosną, aby sadzonki liliowca miały sporo czasu na zbudowanie korzeni i masy zielonej. 

Liliowce — pielęgnacja tych roślin nie jest skomplikowana 

Rośliny te są uważane za raczej niewymagające. Ich uprawa sprowadza się do obrywania żółkniejących lub podsychających liści oraz do usuwania przekwitniętych kielichów kwiatowych. Nie można również zapominać o regularnym nawożeniu, do czego odpowiednie będą wieloskładnikowe nawozy mineralne, jak i obornik granulowany. Głębokie kłącza systemu korzeniowego tych roślin sprawiają, że dość dobrze znoszą one suszę i raczej nie ma potrzeby dodatkowego ich nawadniania w gorące dni. Na zimę natomiast dobrze jest okryć mniejsze liliowce — uprawa młodych sadzonek jest bardziej wymagająca, ponieważ są one jeszcze delikatne.

Rośliny te rzadko chorują, raczej określa się je jako zdrowe. Nie wymagają zbyt częstego stosowania środków ochronnych, co stanowi ich ogromną zaletę. Jeśli natomiast mowa o sporadycznie występujących chorobach liliowców, to można zaliczyć do nich mokrą zgniliznę, a więc chorobę grzybową, którą najlepiej zwalczać z wykorzystaniem fungicydów. Inną chorobą o podłożu grzybowym, która atakuje liście liliowców, jest rdzawa plamistość. Ze szkodników najczęściej spotykany jest przędziorek, żerujący na spodniej stronie liści, czemu sprzyja suchy klimat i powietrze o niskiej wilgotności.