Ubezpieczenia dla firmy budowlanej – wszystko co musisz o nim wiedzieć

podpis

Prace budowlane zawsze wiążą się z ryzykiem wypadku. Ponadto w trakcie prac budowlanych zawsze może dojść do awarii sprzętu czy uszkodzenia mienia. Nierzadko zdarza się również, że inwestor okazuje się niewypłacalny. Dlatego też każda firma budowlana powinna posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Co warto o nim wiedzieć?

Jak działa ubezpieczenie OC firmy budowlanej?

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Każde z nich oferuje różne polisy ubezpieczeniowe dla firm budowlanych. Wybór tej konkretnej często nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Przede wszystkim polisy różnią się od siebie zakresem ubezpieczenia. To, co jednak zapewnia każda polisa OC, to ochrona przed odpowiedzialnością cywilną. Mowa tu o tym, że to nie firma budowlana, a właśnie ubezpieczyciel poniesie koszty w przypadku błędów budowlanych czy wypadków na terenie budowy. Jak jednak wspomniano, polisy OC różnią się od siebie zakresem ubezpieczenia. Firma budowlana może się zatem ubezpieczyć także na wypadek niedotrzymania terminu realizacji budowy. Warto tu podkreślić, że ubezpieczenie jest obowiązkowe, jeśli firma budowlana chce startować w przetargach organizowanych przez instytucje państwowe bądź samorządowe.

Co obejmuje ubezpieczenie dla firm budowlanych?

Ogólnie rzecz ujmując, ubezpieczenie OC firmy budowlanej może obejmować niemal wszystkie zdarzenia lub sytuacje wynikłe w trakcie prac budowlanych. Na pewno takie ubezpieczenie chronić powinno właściciela firmy budowlanej przed odpowiedzialnością w przypadku wypadku na placu budowy oraz w przypadku wyrządzenia szkód powstałych w wyniku korzystania z ciężkiego sprzętu budowlanego. Duże firmy budowlane, które korzystają z usług podwykonawców, pomyśleć powinny o dodatkowym ubezpieczeniu. Mowa tu o polisie OC chroniącej firmę na wypadek błędów budowlanych popełnionych przez podwykonawcę oraz w przypadku wypadku na placu budowy pracownika zatrudnionego przez podwykonawcę. Co jeszcze obejmować powinna polisa ubezpieczeniowa dla firmy budowlanej? Na pewno zapewniać powinna ochronę na wypadek wadliwego wykonania usługi budowlanej niezgodnie z normami. Dodatkowo przydać może się ochrona na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia mienia należącego do osób trzecich. Najczęściej takie ubezpieczenie obejmuje okres 12 miesięcy. Po tym terminie może być oczywiście przedłużone na kolejny rok. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także polisy na krótszy okres, np. na kilka miesięcy, jeśli właśnie tyle czasu mają trwać prace budowlane. Trzeba jednak zaznaczyć, że roczne polisy ubezpieczeniowe są często tańsze w porównaniu z tymi zawieranymi na krótszy okres.

Jak wybrać ubezpieczenie firmy budowlanej?

Ubezpieczenie OC dla firmy budowlanej nie powinno być wybierane przypadkowo. Warto dokładnie przeanalizować oferty firm ubezpieczeniowych. Istotne jest bowiem, aby polisa odpowiadała na konkretne potrzeby i wymagania danego przedsiębiorstwa. Dobrze jest zatem przemyśleć, jaki zakres ubezpieczenia będzie odpowiedni. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy w różnych cenach. Koszt ubezpieczenia nie powinien jednak stanowić głównego kryterium wyboru polisy. Najważniejsze jest tu to, co dana polisa obejmuje. Lepiej jest zapłacić wyższą składkę ubezpieczeniową, niż potem żałować, że polisa nie uwzględnia danego zdarzenia.

Jakie są wyłączenia w polisie OC dla firmy budowlanej?

Czy firma budowlana musi mieć ubezpieczenie OC? Na pewno takie ubezpieczenie mieć powinna. Wiedzieć jednak trzeba, że istnieją pewne wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu budowlanym. Przykładowo ubezpieczenie może nie obejmować szkód powstałych w wyniku niedbalstwa lub jeśli powstały celowo. Dodatkowo polisa może nie uwzględniać szkód powstałych w wyniku nieprzestrzegania przepisów BHP. Tak samo jest, jeśli do szkody doprowadzi pracownik będący pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających. Decydując się na konkretną polisę, sprawdzić zatem trzeba, jakie wyłączenia są w niej zawarte. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek.