Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

nieruchomości

Zadłużona nieruchomość to spory problem dla właściciela bez względu na to, jaki jest jej charakter. Może być to inwestycyjne mieszkanie, przeznaczone na wynajem albo zaspokajające potrzebę mieszkaniową właściciela. We wszystkich przypadkach zadłużone mieszkanie można sprzedać. Jest to możliwe, choć proces ten jest jednak bardziej skomplikowany od klasycznej transakcji tego rodzaju. Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? 

Zadłużone mieszkanie to nie koniec świata

Długi na nieruchomości są najczęściej skutkiem: 

  • zaprzestania spłaty kredytu hipotecznego; 
  • spore zaległości w spłatach innych kredytów – wówczas nieruchomość może zostać sprzedana na poczet spłaty tych długów; 
  • braku opłacania czynszu przez najemców, co skutkuje brakiem środków na spłatę raty kredytu hipotecznego. 

Pierwsza myśl, jaka zapewne pojawi się w Twojej głowie, to widmo komornika z nakazem eksmisji. Niemniej z prawnego punktu widzenia nie dzieje się to aż tak szybko i masz trochę czasu na zareagowanie. Poniżej dowiesz się, co zrobić.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie własnościowe?

 

Bardzo często mieszkania są obciążone kredytem hipotecznym. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz skontaktować się z bankiem, który udzielił Ci kredytu hipotecznego. Sprzedaż nie będzie bowiem możliwa bez zgody kredytodawcy. Taka sprzedaż przebiega w kilku krokach: 

  1. Uzyskujesz zgodę banku na sprzedaż nieruchomości. 
  2. Występujesz o promesę od banku, że niezwłocznie po otrzymaniu przelewu od kupca nieruchomości, bank wyrazi zgodę na wykreślenie zapisu o hipotece z księgi wieczystej. Promesa jest ważna 30 dni. W tym czasie musisz podpisać umowę przedwstępną. 
  3. Podpisujesz umowę u notariusza. Lwia część pieniędzy trafi na konto banku, który udzielił Ci kredytu hipotecznego. Tobie przypadnie tzw. górka
  4. Występujesz do banku o zaświadczenie, że Twój kredyt hipoteczny został spłacony. Dzięki temu masz czarno na białym, że Twój dług to już przeszłość. 

Pieniądze z tzw. górki możesz wykorzystać na pokrycie innych długów lub, np. zdobycie nowych kwalifikacji, które pozwolą Ci poprawić Twoją sytuację finansową. Z tego względu nie warto doprowadzić do sytuacji, w której mieszkanie stanie się przedmiotem licytacji komorniczej. Wówczas nie będzie ono sprzedane po cenie rynkowej, ale za znacznie niższą kwotę. 

Skup udziałów w nieruchomościach i spadkach  

Sprzedaż zadłużonego mieszkania to ogromny stres szczególnie wtedy, kiedy w sprawę jest już zaangażowany komornik. Dłużników przeraża też ilość formalności oraz niezbyt przychylny stosunek zarówno komornika, jak i innych instytucji. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się skupowaniem zadłużonych nieruchomości. 

Przed podjęciem takiej współpracy, musisz jednak zgromadzić pewne informacje: 

  • numer księgi wieczystej lokalu własnościowego; 
  • akt notarialny potwierdzający podstawę nabycia własności lokalu, np. sprzedaż, darowiznę, spadek; 
  • promesa od banku w przypadku nieruchomości obciążonych hipoteką. 

Firmy zajmujące się zawodowo skupem zadłużonych nieruchomości, pomagają przeprowadzić taką transakcję od początku do końca. Wszelkie formalności są załatwiane zgodnie z prawem, czyli z udziałem notariusza. Dlatego nie warto ukrywać żadnych zobowiązań. Mogą one stać się przyczyną unieważnienia umowy zawartej przed notariuszem. 

Pieniądze w pierwszej kolejności trafiają do wierzycieli, a dopiero w następnej kolejności do Ciebie. Może okazać się, że nie otrzymasz żadnej gotówki lub przelewu po pokryciu wszystkich Twoich zobowiązań. Co jednak najważniejsze, Twoje długi zostają natychmiast spłacone, a Ty masz czystą kartę. Dodatkowo nie musisz samodzielnie szukać kupca na Twoje zadłużone mieszkanie. To firma, czyli skup zadłużonych nieruchomości przejmuje Twój lokal i szuka nabywcy we własnym zakresie lub wykorzystuje lokal na potrzeby własnej działalności. W przeciwieństwie do licytacji komorniczej, tutaj masz szansę otrzymać kwotę zbliżoną do rynkowej wartości nieruchomości. Zatem oprócz spłaty długów, nie tracisz dodatkowych pieniędzy oraz nie ponosisz kosztów wiążących się z udziałem komornika.