Jak znaleźć i wybrać dobrego adwokata? O co pytać na spotkaniu?

adwokat

Adwokaci w Poznaniu, jak również w innych miastach, mogą stać się nie lada wsparciem dla osób, które nie mają wiedzy prawniczej. Trzeba przyznać, że prawo to chyba jedna z najbardziej skomplikowanych dziedzin. Nie każdy zna się na obowiązujących przepisach prawnych, dlatego ważne będzie dla niego wsparcie prawnicze, jakiego może udzielić dobra kancelaria. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, jakie czynniki należy uwzględnić, decydując się na współpracę z takim, a nie innym adwokatem.

Opinie krążące o prawnikach

To chyba jedna z najważniejszych kwestii, którą należy uwzględnić. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będzie wiadome, czy ma się do czynienia z prawnikiem budzącym zaufanie. Prawo jest naprawdę szalenie skomplikowaną dziedziną, która może zdecydować o tym, gdzie spędzi się najbliższe kilkanaście lat życia – w domu, czy też w więzieniu, z wyrokiem na koncie, czy też żyjąc w zgodzie z przepisami prawa. Warto więc porozmawiać z bliskimi osobami, sprawdzić opinie w internecie na temat tego, który prawnik jest warty zaufania.

Specjalizacja prawnicza

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić podczas wyboru, jest specjalizacja prawnicza. Czy dany adwokat będzie w stanie realnie pomóc? Mówiąc prawo, ma się tak naprawdę na myśli wiele różnych kwestii. W końcu mowa jest o prawie karnym, prawie cywilnym, prawie pracy, prawie spółek, itd. Wymieniać można bez końca. Zresztą, liczy się nie tylko sama specjalizacja, ale także doświadczenie – czy dana osoba będzie w stanie poradzić sobie z danym tematem, np. z rozprawą o alimenty? Czy adwokat miał przyjemność brać udział już w takich sprawach? Zawsze trzeba zdobyć to doświadczenie, ale nie każda osoba, która chce zawalczyć, o jak najkorzystniejszy wyrok, chciałaby zostać takim „królikiem doświadczalnym” danego adwokata.

Rozmowa z prawnikiem

Adwokaci z Poznania na pewno poproszą klienta o to, aby ten umówił się na indywidualne spotkanie. Takie pierwsze, zapoznawcze, na którym to będzie można przedstawić, o co dokładnie chodzi. Jeszcze ono do niczego nie zobowiązuje. Tak naprawdę dopiero po jego zakończeniu klient będzie chciał zdecydować, czy decyduje się na współpracę, czy też nie. Co może sprawić, że dana osoba będzie przeciwna współpracy? Brak właściwego kontaktu. Co prawda, adwokat nie ma stać się od razu przyjacielem danej osoby, ale miła i przyjemna atmosfera to takie minimum. Jeżeli spotkanie będzie przebiegało w odpowiednio narzuconym rytmie, w przyjemnej atmosferze, należy zapytać o takie rzeczy, jak:

  • wynagrodzenie – zarówno, jeżeli chodzi o proces, jak również pierwszą konsultację. Bywa bowiem tak, że niektórzy prawnicy pierwsze spotkanie oferują za darmo. Wyjątkiem są jednorazowe konsultacje. W takich wypadkach, już podczas umówienia się na spotkanie, trzeba zapytać o cenę.
  • potrzebne dokumenty – jakie dokumenty należy przygotować na następne spotkanie, jeżeli mowa jest o dłuższej współpracy.
  • czas spotkania – ile czasu może trwać pierwsze spotkanie w kancelarii, czy też w innym miejscu.