Spawanie aluminium – popularne metody

spawanie

Aluminium jest niezwykłym metalem odznaczającym się niewielką wagą oraz wyjątkową wytrzymałością. Jego gęstość jest aż trzykrotnie mniejsza w porównaniu ze stalą, a metal wykazuje niezwykłą odporność na rdzę. To stosunkowo niedrogi materiał, który możemy poddawać recyklingowi, w wyniku czego jest on często stosowany w przemyśle, hutnictwie, a także w trakcie produkcji określonych części samochodowych. Należy mieć na uwadze, że spawanie aluminium nie jest czynnością łatwą, jednak z wykorzystaniem odpowiednich metod możliwą. Zatem – jakie są metody spawania aluminium?

Aluminium – jakim jest metalem?

Aluminium tak naprawdę jest glinem, czyli jednym z najczęściej spotykanych pierwiastków. Charakteryzuje się on niezwykłą lekkością oraz wytrzymałością i doceniany jest za swoją antykorozyjność oraz pozwalającą na łatwą zmianę kształtu – plastyczność. Co więcej, aluminium jest atrakcyjnym cenowo metalem, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w różnych branżach. W wyniku braku utraty swoich właściwości możemy poddawać go recyklingowi, co jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Materiał ten wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, budowlanym, a także w transporcie.

Spawanie aluminium – jaka metoda?

Do dwóch z najpopularniejszych metod spawania aluminium można zaliczyć zarówno tzw. spawanie migomatem, czyli MIG, jak i spawanie TIG. Warto jednak pamiętać, że w przypadku obydwu metod istotne jest zastosowanie specjalnego neutralnego gazu, stanowiącego osłonę.

Spawanie aluminium – metody MIG i TIG

Spawanie aluminium (Olsztyn) migomatem stosuje się w sytuacji, w której grubość metalu wynosi powyżej 1 mm. Cały proces wymaga zastosowania spoiwa w postaci drutu podawanego przez uchwyt elektrodowy. Spawanie metodą MIG umożliwia również łączenie nieco cieńszych elementów niż 1 mm, aczkolwiek trzeba do tego wykorzystać prąd pulsacyjny.

W przypadku spawania aluminium TIG stosujemy do spawania niezwykle cienkiego aluminium, którego grubość wynosi poniżej 1 mm. Do spawania metodą TIG w głównej mierze wykorzystuje się nietopliwą elektrodę z wolframu, stosując osłonę w postaci obojętnego gazu. Elektroda wyróżnia się wyjątkowo wysoką temperaturą topnienia, natomiast za sprawą kształtu jarzenie się łuku odbywa się w bardzo stabilny sposób.

Spawanie aluminium metodą TIG przynosi najlepsze efekty w wyniku zastosowania prądu zmiennego. Pozwala to zarówno na utrzymanie higieny jeziorka spawalniczego jak i sprawne usunięcie, wytwarzanych na powierzchni aluminium tlenków metalu.

Metody spawania aluminium – komu powierzyć?

Spawanie aluminium (Olsztyn) to usługa, którą warto powierzyć w ręce profesjonalistów. Jego poprawne wykonanie, a także dobranie najlepszej metody spawania aluminium wymaga wyposażenia w najlepszej klasy urządzenia, a także posiadanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Doświadczeni fachowcy w odpowiedni sposób zajmą się powierzonym im zleceniem, rozpoznają cechy materiału, dzięki czemu możliwe stanie się uzyskanie najlepszej jakości spoiwa.