Zamki elektroniczne czy mechaniczne – które wybrać?

Zamki elektroniczne czy mechaniczne? Które z nich lepiej sprawdzą się w drzwiach domowych? Czym są zamki elektroniczne oraz jakie są ich zalety i wady? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Co jest lepsze: zamki elektroniczne czy mechaniczne? To pytanie zadaje sobie wiele osób, chcących zapewnić swojemu domowi pełne bezpieczeństwo. Jeszcze do niedawna standardem były klasyczne zamki mechaniczne. W ostatnich latach jednak coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie nowoczesnej technologii w postaci zamków elektronicznych. Czym są i jak dokładnie działają? Który rodzaj zamka lepiej wybrać? Podpowiadamy!

Czym są zamki elektroniczne? 

Zamek elektroniczny (a dokładnie elektromechaniczny) do drzwi często staje się elementem systemu smart home. Mechanizm jego budowy jest niemal taki jak w przypadku zamku mechanicznego. Mianowicie składa się on ze skrzynki i rygla. Ruch ręki, który umożliwia zamykanie i otwieranie drzwi, zostaje jednak zastąpiony przez mechanizm elektryczny. Właśnie z tego powodu do takich drzwi nie jest potrzebny klucz. Zanim odpowiemy na pytanie, co jest lepsze: zamki elektroniczne czy mechaniczne, przeanalizujmy pokrótce wady i zalety każdego z nich. Większość osób zdecydowanie preferuje tradycyjne rozwiązania, takie jak zamek mechaniczny. Ma on liczne zalety, spośród których wymienić można między innymi:

  • prostota obsługi;
  • niezawodność;
  • wytrzymałość;
  • odporność na nieprawidłowe użytkowanie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mechaniczne zamki mają również wady. Mowa tu wszystkim o dźwięku, który wydają podczas uruchamiania mechanizmu kluczem. 

Zamki elektroniczne również są bardzo trwałe i bardzo bezpieczne. Z reguły bywają trudniejsze do sforsowania dla złodziei. Można z powodzeniem połączyć je z alarmem oraz z funkcją smart dom. To ostatnie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, dlatego że drzwi można bardzo szybko i sprawnie zamykać nie tylko z pomocą pilota czy karty, ale także smartfona, który obsługuje odpowiednią aplikację. Są przy tym niezwykle ciche i przy otwieraniu nie wydają żadnego dźwięku. Czy zamki elektromechaniczne mają jakieś wady? Z pewnością ich cena bywa znacznie wyższa niż w przypadku klasycznych systemów mechanicznych. W niektórych modelach wymagana jest również regularna wymiana akumulatora.  

Zamki elektroniczne czy mechaniczne – które wybrać? 

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać zamki elektryczne, czy mechaniczne, koniecznie przeanalizuj swoje aktualne potrzeby. Zamki mechaniczne będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień nie korzystają z systemu smart home. Warto korzystać ze sprawdzonych modeli dostępnych w asortymencie renomowanych producentów. Dobrym przykładem mogą okazać się mechaniczne zamki od Euro Locks

A dla kogo są zamki elektromechaniczne?

Takie rozwiązanie najczęściej cenią sobie osoby, które na co dzień mają zamiłowanie do nowych technologii, cenią sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę i swobodę korzystania. Taki wybór może okaże się wskazany również w przypadku osób, które mieszkają w mniej bezpiecznej okolicy lub w inny sposób są bardziej narażone na kradzieże i włamania. Elektryczne zamki są bowiem znacznie trudniejsze do sforsowania nawet dla doświadczonych rabusiów. Warto jednak pamiętać, że takie mechanizmy, chociaż bardzo nowoczesne i wygodne to jednak wymagają konserwacji oraz specjalistycznej obsługi. 

Zamki elektryczne, czy mechaniczne? Które lepiej wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jakie są indywidualne potrzeby każdego klienta. Obydwa warianty mają mnóstwo zalet, ale również kilka wad. To, na które z nich położymy większy nacisk, zależne jest przede wszystkim od naszych wymagań. Osoby, które lubią mieć wszystko w zasięgu kilku kliknięć w smartfonie, zdecydowanie cenią sobie nowoczesne zamki elektryczne. W większości przypadków wystarczające będą jednak klasyczne mechanizmy napędzane przez ruch ręki i klucz.