Bieganie a zdrowie psychiczne – jak wpływa?

bieganie

Chcesz obniżyć poziom swojego stresu, zadbać o zdrowie psychiczne, a jednocześnie wzmocnić kondycję fizyczną? Jest na to jedno proste rozwiązanie, a mianowicie bieganie! Tylko jak przeprowadzać tego rodzaju treningi, aby wyszły Ci na zdrowie? Jak polubić bieganie i czy warto to w ogóle robić?

Jaki związek ma ze sobą bieganie a zdrowie psychiczne?

Bieganie zalicza się do aktywności fizycznych, które pozytywnie wpływają na dobrostan psychiczny organizmu. Poprawia funkcjonowanie człowieka zarówno w obszarze emocjonalnym, jak i poznawczym. Oprócz tego korzyści zdrowotne z biegania to:

  • obniżony poziom stresu i lęku,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia ataków paniki,
  • redukcja objawów depresyjnych,
  • wydzielanie się hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia, 
  • ogólne lepsze samopoczucie psychiczne,
  • zmniejszone ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne, jak Alzheimer.

Ponadto bieganie pomaga złagodzić objawy zaburzeń czy chorób psychicznych, które zostały już zdiagnozowane.

Jak widzisz, istnieje związek między bieganiem a zdrowiem psychicznym. Jednak jeśli zastanawiasz się, jak zacząć biegać, zadbać o swoje zdrowie i się nie zniechęcić to warto, byś poznał kilka prostych zasad. 

Po pierwsze — dostosuj się do swoich możliwości

Jeśli chcesz polubić bieganie, to nie skacz na głęboką wodę. Na początku zacznij od marszu, potem możesz włączyć marszobieg, trucht, aż wreszcie bieg, i może nawet sprint? Pamiętaj, że jeżeli nigdy wcześniej nie biegałeś, to ciągły, a na domiar złego długodystansowy wysiłek przyprawi Cię o frustrację oraz ból stawów.

Określ dystans, który będzie dobry na sam początek, być może, będzie to tylko marsz dookoła bloku, a może do pobliskiego sklepu i z powrotem. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, dlatego bądź dla siebie wyrozumiały. Jeśli chcesz osiągnąć korzyści zdrowotne z biegania, to po tygodniu regularnego i spokojnego treningu zwiększ dystans oraz obserwuj, jak się czujesz.

Po drugie — pamiętaj, dlaczego to robisz

Określ swój cel. Jeśli chcesz zacząć biegać, by polepszyć swoje zdrowie psychiczne, to rób to w zgodzie ze sobą i swoim organizmem. Nie zapisuj się po dwóch treningach na maraton, nie porównuj do innych, ale skup się na tym, jak się czujesz przed bieganiem, w trakcie oraz po. Jakie myśli przychodzą Ci do głowy i jakie emocje Ci towarzyszą. Obserwuj zachodzące zmiany i myśl o tym, że biegasz tylko dla siebie. Celebruj ten czas, ponieważ trening to czas tylko dla Ciebie.

Po trzecie — nastaw się na proces 

Osoby, które podejmują jakąkolwiek aktywność fizyczną z myślą o celu, bardzo szybko rezygnują. Dlaczego? Zmęczenie i dyskomfort mogą sprawić, że trening staje się nieatrakcyjny. Gdy nastawisz się na proces, zaakceptujesz, że będzie ciężko czy, że możesz nie mieć ochoty na kolejny wysiłek. Warto wiedzieć, że dyskomfort to nieodłączna część aktywności fizycznej. Dzięki temu, że nastawisz się na proces, otrzymasz możliwość zaplanowania, co zrobić, jeśli nie będziesz miał ochoty, na dworze się rozpada lub koleżanka w czasie przeznaczonym na trening zaprosi Cię do kina.

Po czwarte — stwórz dokładny plan

Jeśli zastanawiasz się, ile biegać dla zdrowia, to stwórz dokładny plan, dzięki któremu będziesz mógł określić, ile i kiedy chcesz trenować. Na początku może być to dwa razy w tygodniu, jednak pamiętaj, by ustalić konkretny dzień oraz godzinę. Później zwiększ częstotliwość do 3 razy na tydzień. Każda, dobrze zaplanowana aktywność pozytywnie wpływa na zdrowie – zarówno psychiczne jak i fizyczne. Określ, ile maksymalnie danego tygodnia chcesz biegać, a ile minimalnie, dzięki temu nawet jeśli nie osiągniesz wymarzonego wyniku, to przynajmniej nadal będziesz aktywny i bez wyrzutów sumienia.

Po piąte — pamiętaj o swoim zdrowiu

Dobrze zaplanowany trening musi być dostosowany do możliwości Twojego ciała i umysłu. Jeśli cierpisz na choroby, które mogą Ci utrudniać podejmowanie wysiłku, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jeżeli masz jakiekolwiek kontuzje, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj aktywności. O tym, jak przygotować się do biegania, by uniknąć kontuzji, dowiesz się tutaj: http://www.nastosie.pl/jak-zaczac-biegac-praktyczne-porady/.

Jak widzisz, istnieją metody na to, jak polubić bieganie. Aktywność fizyczna stanowi niezastąpiony element dbania o swoje zdrowie, dlatego tak ważne jest, by w codziennym planie dnia go nie pominąć.