Ból pleców po nocy – jak spać, żeby nie odczuwać bólu

Ból kręgosłupa potrafi być wyjątkowo dokuczliwy i może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Narażone są na niego zarówno osoby wykonujące na co dzień pracę fizyczną, jak i te, które większość czasu spędzają za biurkiem. Za ból pleców po spaniu, koncentrujący się zazwyczaj w odcinku lędźwiowym, często odpowiada niewłaściwy dobór materaca czy niepoprawna pozycja w trakcie snu. Jak należy więc spać, aby rano obudzić się wypoczętym bez wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości kręgosłupa?

Ból pleców rano – przyczyny

Poranny ból kręgosłupa często związany jest bezpośrednio z niewłaściwym trybem życia. Brak aktywności fizycznej, długotrwałe przyjmowanie wyłącznie jednej pozycji czy spędzanie wielu godzin przed komputerem mogą przyczynić się do powstaniu wielu schorzeń pleców. Wśród najczęściej występujących dolegliwości kręgosłupa wymienić można chociażby chorobę zwyrodnieniową, skoliozę, dyskopatię, kręgozmyk lub nadmierną ruchowość stawów.

Dlaczego bolą plecy po spaniu? Oto najczęściej występujące przyczyny:

  • przyjmowanie niewłaściwej pozycji w trakcie snu;
  • niewłaściwy dobór materacy i poduszek do spania;
  • brak systematycznej aktywności fizycznej;
  • częste chodzenie w butach na obcasie lub koturnach;
  • wymuszona postawa ciała;
  • długotrwałe siedzenie za biurkiem lub przed komputerem w jednej pozycji;
  • zły nawyk podnoszenia przedmiotów z podłogi (pochylanie się zamiast klęknięcia);
  • otyłość.

W jakiej pozycji spać gdy boli kręgosłup?

Aby skutecznie pozbyć się dokuczliwych bóli kręgosłupa nad ranem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby przyjmować właściwą pozycję podczas snu. Zdecydowanie najzdrowsza dla pleców jest pozycja embrionalna, która polega na spaniu na bok z lekko zgiętymi kolanami. Warto również dodatkowo włożyć jedną lub dwie poduszki pomiędzy kolana, dzięki czemu nogi będą ułożone równolegle do siebie. 

Należy unikać przyjmowania do spania pozycji z ręką włożoną pod głowę. W ten sposób znacząco przygniata się splot ramienny odpowiadający za obręcz barkową, czego rezultatem jest uciążliwy ból ręki promieniujący, aż do pleców. 

Jak spać żeby nie bolał kręgosłup?

Ból kręgosłupa lędźwiowego nad ranem potrafi skutecznie zepsuć nam nastrój na cały dzień. Należy więc szczególnie zadbać o zapewnienie plecom odpowiedniego komfortu podczas nocnego wypoczynku. Przede wszystkim trzeba zainwestować w wysokiej jakości materac. Nie może być on ani zbyt miękki, ani przesadnie twardy. Ponadto, musi naturalnie utrzymywać wszystkie fizjologiczne krzywizny ciała. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup materaca o średniej twardości, dodatkowo dopasowującego się do kształtu ciała. 

Osoby, które zastanawiają się jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy powinny zainwestować w specjalną poduszkę ortopedyczno-korekcyjną. Jest ona wyprofilowana w taki sposób, aby odpowiednio podpierać odcinek szyjny, co z kolei przyczynia się do uniknięcia nadmiernego napięcia w innych częściach pleców. Należy także unikać spania na zbyt wysokiej poduszce, która zaburza naturalne ułożenie ciała. 

Bardzo ważnym czynnikiem jest także sam moment pobudki. Nie powinno się zbytnio spieszyć oraz szczególnie pamiętać o powolnym rozciągnięciu mięśni. Zbyt nagłe lub gwałtowne podniesienie się z łóżka może skończyć się nawet wypadnięciem dysku.

Utrzymujący się przez dłuższy czas ból pleców może jednak oznaczać poważną chorobę. W celu odpowiedniej diagnozy, należy skontaktować się ze specjalistą, który wskaże konkretny sposób leczenia lub rehabilitację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *