Jak dobrać zbiornik do pompy ciepła?

pompa ciepła

Można zaobserwować, że z roku na rok rośnie zainteresowanie ogrzewaniem domu pompą ciepła. Jest to spowodowane przede wszystkim aspektem ekonomicznym. Należy zaznaczyć, że wspomniana pompa ciepła nie odpowiada tylko za ogrzewanie, ale również podgrzewanie wody użytkowej. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że w instalacji musi występować właściwy zasobnik wody. Nie wszyscy jednak widzą, czym należy się sugerować przy wyborze urządzenia. Jaki zbiornik do pompy ciepła wybrać?

Jakie kwestie uwzględnić przy wyborze zasobnika ciepłej wody?

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zwrócenie szczególnej uwagi na jego pojemność. Musi ona oczywiście odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że aspekt ten będzie miał ogromne znaczenie bez względu na to, czy zbiornik będzie kotłem gazowym lub paliwo stałe, czy elementem instalacji zasilanej pompą ciepła. Ponadto pojemność zbiornika powinna odpowiadać nie tylko liczbie, ale również wyposażeniu wszystkich łazienek znajdujących się w domu. Użytkownicy muszą bowiem swobodnie korzystać z ciepłej wody bez czekania, aż ponownie się nagrzeje. Według szacunków jedna osoba w ciągu dnia zużywa około 50 litrów wody. 

Nie można zapomnieć o uwzględnieniu powierzchni wężownicy. Godny uwagi jest fakt, że praca pompy ciepła cechuje się znacznie mniejszymi różnicami temperatur w porównaniu pracy kotła na paliwo stałe. Należy zaznaczyć, że zbyt mała powierzchnia wężownicy będzie wpływała na ograniczenie odbioru ciepła, a także może praktycznie całkowicie uniemożliwić uzyskanie satysfakcjonującej temperatury wody w zasobniku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że problem ten może przyczynić się do taktowania pompy ciepła. Chodzi tutaj o zbyt częste uruchamianie się jej i wyłączanie. Zbiornik może przez to skrócić swoją żywotność. Jaki zbiornik do pompy ciepła? Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na produkt znajdujący się w ofercie asortymentowej renomowanego producenta. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki o pojemności 275 litrów. Jest ona wystarczająca, by zostały zaspokojone potrzeby pięcioosobowej rodziny. Warto wiedzieć, że za bardzo szybkie podgrzewanie wody będzie odpowiadała podwójna wężownica o powierzchni wynoszącej 4,22 m². Ponadto w przypadku zaopatrzenia się w zbiorniki najlepszych firm, istnieje możliwość zastosowania dwóch dodatkowych grzałek elektrycznych. Należy mieć świadomość, że wysokiej jakości zbiorniki zostały zaprojektowane w taki sposób, by mogły bez większego problemu współpracować z każdą pompą ciepła dostępną na rynku. 

Czy zbiornik kombinowany będzie dobrym rozwiązaniem?

Jak dobrać zbiornik do pompy ciepła? Warto wiedzieć, że w instalacji zasilanej pompą ciepła oprócz zbiornika c.w.u. powinien być także umieszczony zbiornik buforowy. Będzie on miał bowiem ogromny wpływ na stabilną pracę samej pompy. Producenci urządzeń grzewczych postanowili stworzyć rozwiązanie, które pozwoli nie tylko na znaczne uproszczenie instalacji, ale również zaoszczędzenie miejsca w kotłowni. Chodzi w tym przypadku o zbiornik kombinowany. W najprostszym możliwym ujęciu jest on doskonałym połączeniem wymiennika c.w.u.m, a także zbiornika buforowego. W ten sposób użytkownicy mogą zaopatrzyć się tylko w jedno urządzenie, które będzie spełniało dwie ważne funkcje jednocześnie. Doskonałym przykładem może być zbiornik kombinowany do pomp ciepła od alfa-eko.eu

Świetną opcją będzie postawienie na zbiornik o pojemności około 300 litrów. Renomowani producenci w górnej części swoich produktów umieszczają wymiennik c.w.u. o pojemności 200 litrów, a także wbudowaną wężownicę, której powierzchnia przeważnie wynosi 2,5 m2. Należy zaznaczyć, że wspomniane parametry są wystarczające do tego, by zbiorniki fantastycznie współpracowały praktycznie z każdym rodzajem pompy ciepła. Z kolei w dolnej części znajduje się bufor o pojemności około 100 litrów. Godny uwagi jest fakt, że efektywna praca wspomagana jest przez specjalną przegrodę. Nie pozwala ona bowiem na mieszanie się ciepłej wody zasilającej całą instalację z zimną wodą, która z niej powraca.