Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Na komfort przebywania w mieszkaniu składa się nie tylko jego dobre zaprojektowanie i estetyczna aranżacja. Wbrew pozorom niesamowicie istotne jest dobre oświetlenie, które może wpłynąć zarówno na odbiór wizualny danej powierzchni, ale też wygodę. Jak zaprojektować oświetlenie mieszkania?

Oświetlenie w domu

Budowa domu od podstaw lub remontowanie mieszkania wymaga dobrego projektu. Powinno się w nim także znaleźć rozplanowanie oświetlenia, ponieważ pozwoli to dobrze poprowadzić instalację elektryczną do poszczególnych punktów świetlnych. Projekt mieszkania nierzadko dotyczy wydzielenia kilku stref. Chodzi między innymi o strefę wypoczynku, strefę pracy, strefę jadalną, sferę łazienki itp.

Kiedyś praktycznie w każdym domu oświetlenie było projektowane tak samo. W pojedynczym pomieszczeniu była montowana jedna, większa lampa sufitowa. Czasami zdarzało się, że dołączano do niej lampę stojącą lub kilka kinkietów. Dzisiaj natomiast, oświetlenie w mieszkaniu wymaga znacznie większej uwagi. Oczywiście, nadal istnieją pewne reguły, których zastosowanie dobrze się sprawdzi.

Wcześniej wspomniane strefy, kiedyś były wyznaczane głównie przez ściany. Dzisiaj jednak stawia się przede wszystkim na jak największą przestrzeń. Dzięki temu, optycznie mieszkanie może wyglądać na większe. Jednak jak rozwiązać tutaj kwestię oświetlenia?

Jak zaprojektować oświetlenie mieszkania?

Trzeba pamiętać o estetyce samych opraw. Powinna się ona różnić w zależności od stref, jednak wszystkie muszą tworzyć jedną całość. Dlatego nieraz stawia się na zastosowanie jednego materiału i koloru.

Otwarta przestrzeń będzie wymagała wyznaczenia jednej strefy, jako główną. Najczęściej jest to miejsce ze stołem jadalnym, nad którym znajdują się wiszące lampy, charakteryzujące się ciepłym światłem. Oczywiście, brak ścian nie powinien powodować chaosu, to jest zbyt dużej ilości lamp. Przecież lampa świecąca w salonie może nieraz swobodnie oświetlić strefę jadalną, dlatego tam wystarczy tylko podkreślenie samego stołu.

W strefie kuchennej mocne światło główne nie jest konieczne. Nawet silne oświetlenie nie zapewni komfortu podczas gotowania, gdyż człowiek sam sobie będzie rzucał cień na to, co robi. Dlatego w kuchni dobrze sprawdzi się kilka punktowych żarówek umieszczonych w suficie. Nie można jednak zapominać o komforcie kucharza! Z tego powodu pod szafkami, nad blatami montuje się żarówki, które doskonale pomogą podczas gotowania.

Oświetlenie w domu nie ma jednak na celu tylko podświetlenia danej powierzchni, ponieważ powinno wpłynąć także na estetykę. Przez to nieraz oświetla się poszczególne meble, a także układa z żarówek ciekawe konstelacje, na przykład okrąg z punktowych lamp w łazience. To dobre rozwiązanie, ponieważ pomieszczenie to wymaga mocnego oświetlenia, zwłaszcza w okolicach lustra.

Oświetlenie w domu

W salonie światło nie powinno być bardzo mocne. To w tej strefie goście będą się relaksować po wcześniejszym spożyciu posiłku w jasno oświetlonej strefie jadalnej. Słabe natężenie światła nada pomieszczeniu charakteru i wprowadzi ciekawą atmosferę. Kiedy jednak właściciel mieszkania przebywa w nim sam i chciałby na przykład poczytać na swojej ukochanej sofie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomogła w tym stojąca lampa. To dobre rozwiązanie, ponieważ taki produkt z łatwością można przenosić.

Na powierzchni całego mieszkania warto umieścić kilka słabych żarówek, które ułatwią poruszanie się w nocy, kiedy na przykład zajdzie potrzeba udania się do toalety. Rozwiązanie to jest znacznie bardziej komfortowe, niż włączenie mocnego światła głównego i chwilowe oślepienie.

Lampy są urządzeniami wymagającymi energii. Z tego powodu dobrze jest postawić na ekonomiczne żarówki, które na pewno pomogą właścicielowi zredukować koszty mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem okażą się żarówki LED, które oferują różne barwy światła, a przy tym pobierając znikome ilości prądu. Odznaczają się również rekordową żywotnością. Co prawda, kosztują więcej, niż nadal popularne żarowe odpowiedniki, jednak długowieczność i ekonomia pracy szybko sprawią, że zakup się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *