Prysznic jest jednym z najczęściej spotykanych wyposażeń łazienkowych, a pod względem komfortu stosowania prześciga wannę. Warto zauważyć, że ostatnio coraz modniejszym rozwiązaniem jest tworzenie prysznica bez brodzika, czemu nie można się dziwić, przede wszystkim ze względu na estetykę, ale również koszty, a w niektórych przypadkach także bezpieczeństwo. W takim razie jak zrobić prysznic bez brodzika, na co zwrócić uwagę i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?
Jak zrobić prysznic bez brodzika – dlaczego warto?
Po pierwsze prysznic bez brodzika dobrze wygląda. Przez wspomniany brak brodzika nie zaburza się wyglądu pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w stylistyce nowoczesnej, w której panuje minimalizm. Przez tę cechę, prysznic tego typu sprawdzi się w łazience o dowolnej stylistyce, a więc także klasycznej czy industrialnej.
Koszt omawianego rozwiązania także jest stosunkowo niewysoki, ponieważ zamiast kupować brodzik, wystarczy położyć kilka płytek.
Kolejną istotną cechą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Okazuje się, że prysznic bez brodzika jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ osoba wchodząca do niego nie musi wysoko unosić nogi, co w przypadku osób z ograniczoną mobilnością lub starszych mogłoby wiązać się z utratą równowagi. Można także wspomnieć o skrajnej sytuacji, w której np. pęka wężyk od pralki lub rura przy umywalce. Nie zalejemy sąsiadów i mieszkania, ponieważ woda będzie spływać odpływem prysznica.
Prysznic bez brodzika może mieć również dowolne wymiary, co do centymetra. To dobre rozwiązanie, które pozwala zachować maksymalną ergonomię łazienki, zarówno sporej, jak i niedużej, w której każdy wolny centymetr powierzchni jest ważny. Trzeba tylko wybrać taflę szkła o odpowiednim rozmiarze. Chcąc dodatkowo zaoszczędzić, można skorzystać ze specjalnego tworzywa sztucznego.
Bezbrodzikowy prysznic jest również prostszy w czyszczeniu. W jego przypadku można oczyścić używając mopa, przy myciu podłogi w całej łazience. Warto jednak pamiętać, żeby od czasu do czasu umyć także fugi – dlatego najczęściej zaleca się wybór większych płytek niż np. mozaiki.
Prysznic bez brodzika – jak zrobić?
W takim razie jak zrobić prysznic bezbrodzikowy? Po pierwsze należy sprawdzić, jak gruba jest podłoga w łazience – chodzi oczywiście o możliwość stworzenia prawidłowej warstwy izolacyjnej. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. folia w płynie, którą kupuje się w wiadrach i wylewa na beton pod kabiną. Dzięki temu beton nie przesiąknie, co mogłoby doprowadzić do rozwoju grzybów czy zalania sąsiada. Konieczne są także dobre płytki (najlepiej o lekko chropowatej powierzchni, co zapobiega ewentualnym poślizgnięciom) i klej wysokoelastyczny. Warto zastosować fugi epoksydowe, które są szczelne i nie pozwolą wodzie wnikać w beton. Tworząc podłoże najlepiej wybrać tynk cementowo-wapienny.
Najlepszym rozwiązaniem pod względem odpływu jest model liniowy z kratką maskującą. W tym miejscu warto wspomnieć również o zatroszczeniu się o odpowiedni spad podłogi w miejscu kabiny, który powinien wynosić 2%. Dzięki temu woda będzie spływać do odpływu, zamiast wydostawać się do reszty łazienki.
Wybór szkła jest stosunkowo prosty, należy przede wszystkim wybrać model odpowiednich rozmiarów. Można zaopatrzyć się w otwartą przestrzeń (bez drzwiczek), jak i dodatkową ściankę z zamontowanymi zawiasami. Zawiasy do kabiny prysznicowej powinny być wykonane profesjonalnie, ponieważ szyba jest stosunkowo ciężka. Powinny być także stworzone z materiału odpornego na korozję i działanie wilgoci. Nieruchomą ściankę natomiast należy dobrze zabezpieczyć, to jest uniemożliwić wodzie wydostanie się z kabiny od dołu. W tym przypadku stosuje się zwyczajny silikon sanitarny, który umożliwia szybkie uszczelnienie szpar.
Kolejnym istotnym elementem jest słuchawka prysznicowa i bateria. W wielu przypadkach zaleca się montaż deszczownicy. W tym przypadku można pozwolić sobie na pełną dowolność.