Współcześnie na terenie Polski ludzie stosują wiele różnorodnych elementów wyposażenia, narzędzi czy też innych akcesoriów. Spełniają one zróżnicowane zadania i są wykorzystywane do wielu różnych prac oraz zadań w branży przemysłowej, budowlanej i wielu innych. Bardzo istotną rolę odgrywają między innymi przyrządy pomiarowe oraz sprawdzające. Nic w tym dziwnego, ponieważ od prawidłowości wykonywanych pomiarów oraz dokładności sprawdzania, uzależniona jest ogólna jakość i skuteczność wykonywanych prac. To właśnie dlatego na polskim rynku dostępny jest ogromny wybór sprzętów różnego typu. Do tego szerokiego grona zaliczają się specjalistyczne promieniomierze, czyli niewielkie, ale bardzo przydatne urządzenia, które umożliwiają sprawdzanie promieni różnych łuków, które są często stosowane w produkcji, przemyśle, itp. Warto uzyskać więcej informacji na temat tych niewielkich, ale praktycznych przedmiotów spełniających istotne zadania oraz charakteryzujących się zróżnicowanymi cechami.
Promieniomierz – definicja sprzętu
Jak sama definicja wskazuje, promieniomierze są przyrządami w formie wzorców łuków kołowych. Ich celem jest skuteczne zmierzenie promieni małych krzywizn oraz łuków. W ten sposób można dokonać istotnych pomiarów oraz sprawdzić wiele ważnych kwestii w przemyśle, produkcji, konstrukcji różnych elementów, itp. Warto pamiętać, że na terenie naszego kraju dostępnych jest wiele różnorodnych typów promieniomierzy. Są one dostosowane do wielu zastosowań oraz zróżnicowanych wymagań użytkowników.
Promieniomierz – co to jest i jakie są zastosowania tego sprzętu?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, promieniomierze są przyrządami, które służą do pomiaru i szeroko pojętej kontroli wewnętrznych i zewnętrznych promieni na łukach kołowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się promieniomierze listkowe lub blaszkowe, które są też dość często określone mianem wzorników, wzorców albo szablonów łuków kołowych. Takie elementy z wyglądu przypominają podwójne wachlarze. Po jednej stronie uchwytu znajdują się bowiem metalowe listki umożliwiające sprawdzanie promieni wewnętrznych, a z drugiej znajdują się elementy do kontroli promieni zewnętrznych. Zazwyczaj w takich przyrządach dostępny zakres pomiaru mieści się w granicy R 1-25 mm. Kolejną ciekawą grupą są promieniomierze kolankowe określane również jako sprawdziany kolankowe albo kolanka. Każdy z takich mierników ma tylko jedną wartość pomiarową, więc aby cieszyć się większym zakresem pomiaru, trzeba kupić więcej takich elementów. Ich zakres pomiaru mieści się w granicy R 0,5 – 100 mm.
Wiele osób zastanawiających się, do czego służy promieniomierz, powinno pamiętać o tym, że oba wspomniane wyżej typy produktów są bardziej sprawdzianami, ponieważ nie dokonują pomiaru. Istnieją jednak specjalne przyrządy, które potrafią mierzyć, a nie tylko sprawdzać promienie łuków kołowych. Do tego grona można zaliczyć promieniomierze suwmiarkowe noniuszowe. Dodatkowo na rynku dostępne są urządzenia czujnikowe cyfrowe oraz zegarowe do łuków kołowych i sfer. W przypadku urządzeń suwmiarkowych ich zakres pomiaru to R 0-10 mm z noniuszem 0 1 mm. W przypadku przyrządów cyfrowych zakres pomiaru to najczęściej R 5-700 mm rozdzielczość to 0 1 mm, a błąd pomiaru to zwykle +/- 1% mierzonej wartości.
Najważniejsze cechy i zalety porządnych promieniomierzy
Porządne promieniomierze posiadają wiele istotnych atutów. Jednym z nich jest ich szeroki wybór. Na rynku dostępne są różne typy takiego sprzętu przeznaczone do sprawdzania, a także precyzyjnych pomiarów. Kolejną istotną cechą porządnych urządzeń tego typu jest ich wysoka dokładność, która ma wpływ na precyzję dalszych prac wymagających pomiaru. Nie należy również zapominać o tym, że porządne mierniki promieni powinny być wykonane z solidnych materiałów gwarantujących skuteczne i niezawodne działanie przez niezwykle długi czas.
Dobrą wiadomością jest fakt, że promieniomierze cieszą się dużą popularnością wśród wielu sprzedawców. Są one dostępne w ofertach różnych sklepów stacjonarnych, a także internetowych, więc są dostępne dla ogólnopolskich kupujących.