Kominek w domu pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. To nie tylko źródło ciepła, ale również element dekoracyjny. Kominek na pellet pozwala na stworzenie wyjątkowego klimatu i niezwykłej atmosfery w pomieszczeniu. Dlatego też jego wybór nigdy nie powinien być przypadkowy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli kominków. Wśród nich dużą popularnością cieszą się te na pellet. Wynika to głównie z tego, że są one nie tylko wydajne i estetyczne, ale pozwalają również na obniżkę kosztów związanych z ogrzewaniem domu.
Kominek na pellet – co trzeba o nim wiedzieć?
Kominek na pellet to rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne. Jego dużą zaletą jest z pewnością również to, że to urządzenie sterowane automatycznie. Dzięki temu korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Poza tym kominki na pellet cechuje duża wydajność i estetyka. Wybierając konkretny model, warto postawić na taki wyposażony w podajnik, który znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór egzemplarza wyposażonego we wkłady kominkowe bądź płaszcz wodny.
Użytkowanie kominka na pellet
Kominek na pellet z wkładem kominkowym lub płaszczem wodnym to rozwiązanie zapewniające duży komfort oraz wygodę użytkowania. Jak wspomniano, są one w pełni zautomatyzowane. Urządzeniem sterować można za pomocą pilota. Daje to pełną kontrolę nad procesem spalania pelletu. Co ważne, codziennie korzystanie z kominka na pellet nie wymaga dużo pracy i czasu. Jedyny obowiązek polega na napełnieniu pojemnika paliwem. Co istotne, nie trzeba tego robić też zbyt często. Dobrej jakości kominki są w stanie pracować nad przez kilkadziesiąt godzin na jednym załadunku. To, o czym trzeba jednak pamiętać, to systematyczne usuwanie zebranego popiołu. Jego ilość zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju pelletu się korzysta.
Zalety kominków na pellet
Jak można się domyślić, z korzystaniem z kominka na pellet wiąże się wiele korzyści. Przede wszystkim jest to ogromna wygodna. Jak wspomniano, użytkowanie kominka nie wymaga dużego wysiłku. Poza tym urządzenie jest łatwe w utrzymaniu w czystości. W przeciwieństwie do węgla pellet nie brudzi i nie pozostawia brzydko wyglądającego ciemnego pyłu na ścianach w pomieszczeniu, w którym jest ustawiony. Paliwo to znacznie mniej brudzi w porównaniu z drewnem. Dużą zaletą kominka na pellet jest również jego mała waga. Tego typu modele są znacznie lżejsze od tych tradycyjnych. Z tego też powodu kominek na pellet może zostać ustawiony w niemal każdym domu. Wśród zalet na pewno wymienić trzeba także dużą sprawność i wydajność. Jeśli korzysta się z pelletu dobrej jakości, to kominek wytwarza znacznie więcej ciepła w porównaniu z innymi rodzajami palenisk. Mówiąc o tym temacie, nie można zapomnieć o ekologii. Spalanie biopaliwa, jakim jest pellet, nie emituje szkodliwego dla zdrowia i środowiska dwutlenku węgla. Na koniec koniecznie wspomnieć jeszcze trzeba o bezpieczeństwie i estetyce. Tego typu urządzenia wyposażone są w automatyczny system zatrzymywania pracy i rozruchu w przypadku braku prądu. Dzięki temu nie ma tu ryzyka wypadku czy pożaru. Jeśli chodzi o kwestię estetyki, to kominki na pellet dostępne są w wielu wersjach. Pozwala to na dobór takiego modelu, który idealnie pasować będzie do aranżacji pomieszczenia.
Ile kosztuje kominek na pellet?
Cena kominka uzależniona jest przede wszystkim od jego wydajności. Urządzenie musi być dopasowane do wielkości pomieszczeń, które ma ogrzewać. Im większy dom, tym większą wydajnością kominek musi się cechować. Dobrej jakości kominek zakupić można już za kilka tysięcy złotych. Nie są to zatem ceny zbyt wygórowane jak na tego typu urządzenia. Tym bardziej że montaż także nie jest drogi. Nie ma tu konieczności tworzenia dodatkowej zabudowy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Warto tu zaznaczyć, że zakup takiego kominka traktować trzeba jako inwestycje. Są to bowiem urządzenia pozwalające na znacznie zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Pellet jest tanim paliwem. Dzięki temu koszty ogrzewania są znacznie niższe w porównaniu z innymi rodzajami paliw.