Skąd wzięła się popularność szwajcarskich zegarków?

zegarek

Jednym z pierwszych przymiotników, które przychodzą na myśl większości osób po usłyszeniu słowa „zegarek” jest „szwajcarski”. Połączenie tych dwóch wyrazów jest swego rodzaju synonimem niezawodności, elegancji i dobrego gustu. Czasomierze tworzone przez Szwajcarów są zdaniem wielu osób najlepsze na świecie. Specjaliści doceniają je za kunszt wykonania i perfekcyjne wykorzystywanie dostępnych materiałów, ale nawet niezaznajomieni z tematem zauważają, że zegarki pochodzące z tego kraju mają swój specyficzny urok. 

Historia zegarków w Szwajcarii

Sztuka tworzenia mechanicznych zegarków dotarła do Europy w XIV wieku. Na początku ich produkcja nie opłacała się, bo same urządzenia były dość prymitywne, a w lepszym guście było noszenie innych rodzajów ozdób. Wszystko zmieniło się na początku XVI wieku. Wtedy w Genewie powstał pierwszy cech zegarmistrzów. W procesie popularyzacji noszenia zegarków dużą rolę odegrał słynny reformator religijny Jan Kalwin, który w swoich odważnych hasłach głosił, że obywatelom nie powinno pozwalać się na noszenie biżuterii, a jedyną dozwoloną ozdobą miał być właśnie zegarek. Pierwsze urządzenia tego typu wytwarzane na większa skalę miały być przede wszystkim jak najbardziej estetyczne. Potencjalnymi klientami byli bowiem zazwyczaj bogaci mieszczanie, którym zależało na wyjątkowo modnym wyglądzie czasomierza. Produkcję dzielono na etapy i pozostawała przez długi czas bardzo pracochłonna. Rzemieślnik miał swój wkład w proces produkcji, dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że każdy z zegarków był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Okres popularyzacji

Wkrótce, wraz z rozrastaniem się przemysłu zegarmistrzowskiego zostały wprowadzone kolejne ulepszenia, które dotyczyły między innymi podziału pracy. Aby maksymalnie usprawnić proces produkcyjny, nowi pracownicy byli specjalnie szkoleni, aby wykonywać jedno konkretne zadanie i przekazywać półprodukt dalej. Dodatkowo wdrożono zastosowanie maszyn i narzędzi, które znacznie przyspieszały pracę. Istotnym faktem jest to, że proces wytwarzania nowego zegarka był ściśle kontrolowany i nadzorowany. To wszystko w połączeniu z przekazywaniem wiedzy doprowadziło do znacznego skoku jakościowego w kwestiach technicznych. Wraz z upływem czasu wprowadzano do zegarków kolejne innowacje, takie jak wieczny kalendarz czy niezależne wskazówki sekundnika. Tym samym urządzania zyskały funkcjonalności, które umożliwiły wykorzystanie ich między innymi w lotnictwie, nawigacji i wojsku. 

Dorobek kilku stuleci nie może jednak równać się z tym, co stało się w XX wieku. Zegarki jeszcze bardziej zyskały na popularności i stały się dostępne dla większej liczby osób, dzięki wprowadzeniu mechanizmu samonakręcającego się zegarka w 1926 roku. Już 25 lat później powstały pierwsze elektryczne czasomierze, które były prawdziwą rewolucją na rynku. Kolejnym krokiem stało się zaprojektowanie zegarka z mechanizmem kwarcowym, w którym czas jest odmierzany za pomocą zjawiska piezoelektrycznego. Szwajcarscy producenci od zawsze potrafili zaadaptować się do rynku, a także wprowadzać swoje własne technologie, dzięki czemu od ponad czterystu lat to właśnie kraj Helwetów jest liderem w produkcji czasomierzy. Ze względu na ich renomę, wprowadzone zostało specjalne oznaczenie „Swiss Made”, które jest gwarantem szwajcarskiego pochodzenia. Dodatkowo jest to zabezpieczenie przed masowymi podróbkami, którymi atakowany jest europejski rynek.

Czy warto kupić szwajcarski zegarek Certina?

Czasomierze pochodzące z tego kraju są postrzegane jako lepsze i bardziej ekskluzywne niż te wywodzące z pozostałych państw świata. Głównie chodzi tutaj o charakterystyczne szwajcarskie mechanizmy i solidne komponenty, które zapewniają długowieczność. Pomimo zmian zachodzących w modzie założenie eleganckiego dodatku pochodzącego od szwajcarskiego producenta zawsze będzie w dobrym guście. Świetnym przykładem są zegarki Certina. Oprócz niepodważalnie wysokiej jakości wykonania produkty tej marki wyróżniają się także sportowym charakterem. Zachowanie kryteriów nowoczesności nie przeszkodziło jednak w stworzeniu serii stylowych urządzeń, które pasują na każdą rękę. To właśnie połączenie elegancji, jakości wykonania i szwajcarskiej precyzji spowodowało ugruntowanie ich pozycji na rynku. Zegarki Certina to z całą pewnością produkty, którymi warto się zainteresować.