Jaki drzwi wybrać do mieszkania?

drzwi

Podczas wykańczania mieszkania lub jego remontu bardzo ważnym etapem jest wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych. Drzwi wewnętrzne są potrzebne w całym domu, warto więc dobrać je tak, aby pasowały do charakteru wszystkich pomieszczeń – zarówno przedpokoju, jak i kuchni czy salonu. Drzwi mogą pasować do koloru ścian, tworząc jednolitą powierzchnię lub kontrastować z nimi, dzięki czemu będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny w pomieszczeniach. Są drzwi od ręki w sklepie tessa.com.pl, ale na niektóre trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Jeśli zastanawiasz się jakie drzwi wybrać do swojego mieszkania – przeczytaj poniższy poradnik.

Dobierz kolor drzwi pasujący do otoczenia

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych drzwi warto odwiedzić salon, który oferuje szeroki wybór różnych modeli i kolorów. Zobaczysz tam jak dane drzwi wyglądają w rzeczywistości, będziesz mógł je dotknąć i poznać ich strukturę oraz dokładny odcień. Nawet jeśli w salonie nie mają na wystawie wybranego przez Ciebie koloru to na pewno mają kompletny wzornik danego producenta. W niektórych salonach można nawet taki wzornik wypożyczyć do domu, aby na spokojnie zastanowić się nad kolorem. Jeśli w Twoim salonie jest to niemożliwe – zabierz ze sobą próbkę panelu podłogowego lub płytki, a nawet wzornik farby, którą zamierzasz pomalować ścianę drzwiową. Wówczas będziesz mieć pewność, że drzwi będą pasować do wszystkich okładzin ściennych i podłogowych. Późniejsza wymiana drzwi na inne jest bardzo kosztowna i wiąże się także z wymianą ościeżnicy, co oznacza kucie ścian. Jeśli zależy Ci na czasie w salonie otrzymasz informację, które drzwi są dostępne od ręki.

Różne modele drzwi do różnych pomieszczeń

Jeśli już masz za sobą dobór koloru to należy zastanowić się nad najbardziej właściwym modelem skrzydła drzwiowego. Inne drzwi można zamontować w łazience a inne w sypialni. W łazience sprawdzi się skrzydło drzwiowe z wmontowaną szybką, której kolor także można dobrać (do wyboru jest np. kolor mleczny czy grafitowy). Dzięki temu od razu będzie wiadomo, że łazienka jest zajęta i unikniesz przypadkowego wtargnięcia. Takie drzwi mogą być także zamontowane w wiatrołapie, który często nie posiada okna – dzięki temu będzie wpadać do niego trochę światła. Do sypialni sprawdzą się drzwi pełne. Wybierz drzwi wzmocnione jeśli zależy Ci na wygłuszeniu pomieszczenia. Na uwagę zasługują także drzwi bezprzylgowe, które licują się z ościeżnicą stanowiąc jedną powierzchnię. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie idealne do wąskich pomieszczeń. Oprócz dobrania odpowiedniego modelu drzwi i wypełnienia należy także zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej ościeżnicy. Może być to ościeżnica opaskowa lub ukryta. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo wyjątkowe – wówczas skrzydło drzwiowe jest zlicowane z powierzchnią ściany, a odstaje tylko klamka. Jednak wymagają one odpowiedniego przygotowania ściany, więc warto się na nie zdecydować jeszcze na etapie planowania czy budowy domu. To nie będą drzwi od ręki.

Kilka podpowiedzi aranżacyjnych

Jeśli chodzi o dostępną kolorystykę drzwi, to można wybrać te w kolorze jednolitym. Zwłaszcza kolor biały cieszy się rosnącą popularnością od kilku lat. Klasyczny biały pasuje do wszystkiego – jeśli masz jasne ściany w pomieszczeniu wówczas pokój taki będzie doświetlony, a skrzydło drzwiowe wtopi się w otoczenie. Będzie idealnie pasować do białej stolarki okiennej czy listew podłogowych. Z kolei białe drzwi w ciemnym pomieszczeniu, np. z czarnymi ścianami i ciemną podłogą, rozjaśni je i nada niesamowitego charakteru. Jeśli nie boisz się eksperymentować to w sklepie możesz wybrać także inne kolory drzwi, np. czarne, które w połączeniu z ukrytą ościeżnicą i czarnym kolorem ściany będzie stanowić efekt „wow” w Twoim mieszkaniu. Aby nie musieć dobierać farby do koloru drzwi, możesz zdecydować się na takie skrzydło drzwiowe, które nadaje się do malowania, a nawet do oklejenia tapetą. Wówczas takie drzwi będą całkowicie ukryte w ścianie i uzyskasz wspaniałą aranżację. Z kolei klasyczne drewniane drzwi ocieplą wnętrze i nadadzą mu przytulności.