Pająki w domu – skąd się biorą i jak je usunąć?

pająk

Pomimo ludowych przesądów, że obecność pająków w domu jest symbolem szczęścia, u większości osób sama ich obecność budzi lęk oraz dyskomfort. Powszechnie utarło się przekonanie, że obecność pająków w domu jest równoznaczna z bałaganem oraz brudem w domu. Nic bardziej mylnego! Co więcej, pająki na dobre mogą zadomowić się w czystych oraz schludnych pomieszczeniach, o które właściciele regularnie dbają.

Skąd się biorą pająki w domu?

Zwiększona obecność pająków w domowych zakamarkach powiązana jest najczęściej z porą roku oraz temperaturami panującymi na zewnątrz. Szczególnie upodobały sobie jesień, podczas której szukają ciepłego oraz bezpiecznego miejsca na nadchodzącą zimę. Można je spotkać nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach w bloku. Najczęściej zamieszkują takie pomieszczenia, jak piwnice i strychy, ale ich obecność można zauważyć także w zakamarkach ścian, za szafkami oraz w toaletach, z uwagi na to, że preferują miejsca ciemne i wilgotne. Do domów mieszkalnych dostają się najczęściej przez otwarte lub nieszczelne drzwi i okna, a także przez kratki wentylacyjne.

Wszystkie pająki dostające się do domowych pomieszczeń na szczęście są niegroźne i nie zagrażają człowiekowi. Najczęściej spotykanym gatunkiem tych stworzeń jest kątnik domowy mniejszy, aktywny nocą oraz po zapadnięciu zmroku. Do jego ulubionych miejsc na osiedlenie się zaliczyć należy miejsca pod dachem, stosy kamieni i drewna, a także kwietniki. Niewielkich rozmiarów pająki o długich odnóżach, z brązowym lub szarym odwłokiem to nasosznik trzęś, zamieszkujący piwnice i korytarze, a także ciemne miejsca za szafkami. Są bardzo często mylone z pospolitym kosarzem, o znacznie dłuższych odnóżach. Te z kolei nie budują sieci i polują najczęściej w nocy.

Jak pozbyć się pająków z domu? Naturalne sposoby

W celu uniemożliwienia oraz odstraszenia pająków chcących przekroczyć progi domu lub mieszkania warto zastosować zarówno naturalne (domowe), jak i chemiczne sposoby. Pająki skutecznie odstraszają określone zapachy, dlatego na parapetach warto umieścić rośliny, takie jak mięta oraz lawenda.

Alternatywą od żywych kwiatów, jest zastosowanie olejów zapachowych wykonanych samodzielnie lub dostępnych do kupienia w większości sklepów. W tym celu dobrze też się sprawdza spryskiwanie miejsc mieszaniną wody z miętą lub lawendą, w których pojawiają się nieproszeni goście. Podobne właściwości ma olejek z drzewa herbacianego, a także połączenie wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Taką mieszanką dobrze jest spryskać nie tylko framugi okien i drzwi, ale także wszystkie kąty, w których najczęściej widywane są pająki. Innym rozwiązaniem jest rozpylenie mieszaniny wody z dodatkiem octu, jednak jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Drażniący zapach wydzielają także świeżo zebrane kasztany i żołędzie. Te można zebrać podczas jesiennych, rodzinnych spacerów. Doskonałym i skutecznym rozwiązaniem jest rozłożenie ich w stosach drewna lub kamieni, na parapetach, a także w szafkach lub pod łóżkiem.

Preparat na pająki w domu – co warto kupić w sklepie?

W połączeniu z naturalnymi i domowymi sposobami na odstraszenie owadów warto zastosować preparat na pająki w domu. Chemiczne środki będą ich doskonałym uzupełnieniem, zwłaszcza z uwagi na to, że ilość składników aktywnych, znajdujących się w tego typu produktach jest zdecydowanie większa. Chemiczne produkty dostępne są w wielu formach, a do najbardziej popularnych zalicza się te w formie sprayu, rozpylaczu, spryskiwaczu oraz płynie. Charakteryzują się przyjemnym zapachem, a ich stosowanie jest bardzo proste. Działają owadobójczo, dlatego podczas ich rozpylania, należy opuścić pomieszczenie, a po upływie czasu podanego na opakowaniu, odpowiednio wywietrzyć. Innym ciekawym rozwiązaniem na odstraszenie pająków są elektryczne odstraszacze umieszczane na określony czas w gniazdku. Za pomocą emitowanych ultradźwięków, powodują ból oraz dyskomfort u pająków, które tym samym zostają zmuszone do ucieczki i opuszczenia domu lub mieszkania.